Seo Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitelerinin arama motorlarında daha iyi bir performans alınabilmesi amacıyla gerçekleştirilen faaliyetlerin geneline verilen addır. Seo kavramı, aynı zamanda arama motoru optimizasyonu olarak bilinen,  İngiliz dilindeki karşılığı olan Search Engine Optimization Google seo nedir ile ilgili kelimelerin kısaltılmış ve baş harflerinden oluşturulmuş biçimidir. Kullanıcıların web sitelerinin arama motorlarının sonuç bölümünde daha iyi sıralamalar elde edebilmek amacıyla devamlı geliştirmeler yapma süreci olarak bilinmektedir. Seo aracılığı ile web sitelerinin performanslarının artırılması ve daha fazla ziyaretçiye ulaşma imkanı tanınmaktadır.

 

Seo Açılımı Nedir?

Yukarıdaki paragrafta da belirtildiği gibi seo kavramının açılımı genel itibari ile İngilizce kelimelerin kısaltılması olan ve onun Türkçe karşılığı ise Arama motoru optimizasyonu şeklinde ele alınabilir. Seo kavramından net ve kısa bir şekilde tanımının gerçekleştirilmesi gerekirse eğer, web sitelerinin google arama motorunda yükselmesi normal olarak trafik artışının sağlanması için gerçekleştirilen faaliyetlerdir.

 

Genel Olarak SEO

Genel itibariyle Seo, web sitesi trafiğinin arttırılması amacıyla kullanılan çeşitli yöntemler ve teknik stratejiler olarak nitelendirilmektedir. Arama motorlarından gelen organik trafik olarak da bilinir. Ziyaretçiler, kullanıcıların sundukları bütün her şeyi aktif olarak aramakta ve daha sık dönüşüm yapma eğiliminde bulunmaktadırlar.  Web sitelerinin rakip web sitelerinden daha üstün performans ile faaliyet göstermeleri zorunlu bir faaliyet olmaktadır. Yalnız arama motoru optimizasyonunun başladığı yer tam olarak burası olmaktadır. Google ve diğer arama motorlarının içerikleri ile ilgili okunması ve anlaşılması web sitesinin optimize edilmesi için oldukça önemlidir. Bir web sitesinin diğer web siteleri arasında öne çıkabilmesi amacıyla nasıl optimize edilmesi gerektiği ile ilgili çeşitli tekniklerin öğrenilmesi için gereklilik arz etmektedir.

 

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama optimizasyonları ile ilgili neticeleri açıklayan birden fazla faktör mevcuttur. Yalnız en önemlileri arasında alaka düzeyi ile yetki ve kişiselleştirme kriterleri daha fazla ön plana çıkmaktadır. Bu sinyallerin anlaşılması için ve web sitelerinin bunlara göre optimize edilebilmesi, web sitesinin faydasına olacaktır. Seo hizmeti ile Google ve diğer arama motorları ile ilgili kullanıcıların yalnızca en alakalı ve en yetkin olan sonuçları sunmak amacıyla çeşitli faktörleri dikkate almaları gerekir. Google, kaliteli bir arama motoru olarak dünya çapında faaliyet göstermektedir. Google firmasının bugüne kadar sağlam temeller üzerine oturtulmasının en temel sebeplerinden bir tanesi kullanıcılarına kaliteli bir deneyim yaşattığı içindir. Bu kaliteli ve geçmişe dayalı deneyim ve tecrübeleri hangi web sitesi ile yaşatırsa o web sitesini her zaman için ödüllendirilir. Yani web sitesi sahipleri ya da diğer normal kullanıcılar Google’a kaliteli bir deneyim yaşatmak açısından yardımcı olmaları gerekirse bunun ödüllü kısa süre içerisinde alınmaktadır. Ödüllendirmenin bir tek şartı vardır O da kaliteli içerik üretmek. Kullanıcıların sahip oldukları web sitelerini kurallar çerçevesinde optimize etmek ve arama motorları amacıyla değil de ziyaretçiler için faaliyet göstermek amacıyla ayriyeten bazı durumlarda da kişiselleştirmeden nihai sonuca etki etmede önemli bir faktördür. Kişiselleştirme amacı ile örnek vermek gerekirse yer, konum bilgisi ya da kullanıcın arama geçmişi gibi kullanmış olduğu cihaz ya da sosyal bağlantılar örnek olarak verilebilir.

 

Anahtar Kelimeler Seo İçin Neden Önemlidir?

 

Anahtar kelime kullanımı, seo stratejileri gerçekleştirmek için olmazsa olmaz karakterlerin başında yer almaktadır. Bu nedenle analitik bir davranış yaklaşımı kullanılmalıdır. Öncelikli olarak potansiyel bir şekilde web sitesini ziyaret eden kullanıcıların düşünülmesi gerekir. Bu ziyaretçiler nasıl bir arama yapmaktadırlar? Web sitesi içeriklerinden en çok kendilerinin işine hangi bilgiler yaramaktadır? gibi soruları sorup bu soruların cevaplarını ortaya koyacak kaliteli içeriklerin üretilmesi ve sürekli güncel bir şekilde web sitesine bu içeriklerin yüklenilmesi ile aslında organik bir şekilde trafik canlandırılabilir.

 

İç Optimizasyon Nedir?

İsminden de anlaşılacağı üzere iç optimizasyon, web sitelerinde gerçekleştirilen farklılıklar ile ilgili olan optimizasyon çeşididir. İçeriklerin kullanıcılara nasıl gösterilmesi gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmak ve bu bilgilerin kullanılması oldukça önem arz etmektedir. Web sitesinde bulunan hemen her kategori için açıklayıcı benzersiz ve bir başlık ile açıklama girilmelidir. Ayriyeten sezgisel ve net bir URL yapısına sahip olunduğunda da emin olunmalıdır.

 

Yüksek Öncelik Faktörleri

Kullanıcıların sahip oldukları web sitelerinin bulunduğu sektör ile ilgili taze ve harika içerikler üretilmelidir. Her sayfa için benzersiz açıklama ve başlık etiketi kullanılmalıdır. Özellikle de görsel optimizasyon ile ilgili görsel URL kullanımı ve alt etiket kullanımlarına titizlikle önem gösterilmelidir. Web sitesinin hızlı açılmasına da odaklanılmalıdır.

Genel itibari ile Seo nasıl yapılır ile ilgili içerik optimizasyonu, kullanıcılarının sorularını ve problemlerini en ön plana çıkarmaya yarayacak şekilde oluşturulmuş çalışmalar bütünüdür. Fakat verilen bütün cevapların en iyi şekilde oluşturulmuş olması gerekir.

 

İyi Bir Seo Uygulaması İçin

Anahtar kelimelerin tanımlanması ve içerik içerisine mümkün olduğunca %2 ile %3 arasında yerleştirilmesi gerekir. Seo uzmanı ile içerik yazımı için en iyi kriterler anahtar kelime yoğunluğundan geçmektedir. Uygun meta ve veri kullanımları ile ilgili kurallara dikkat edilmesi gerekir. Sayfa yükleme hızı ve seo kurallarına dikkat edilmelidir.

 

Seo Ne İşe Yarar?

İlgili internet dünyasında ürün ve bilgi araştırması yapan kullanıcıların arama motorları, bu özellikleri sebebiyle web sitelerinin en büyük ziyaretçi ya da müşteri kitlelerine ulaşmasını sağlamaktadır. Arama sonuçlarında bireylerin geneli ilk sayfada yer alan siteleri ziyaret etme gereksinimi hissetmektedir. Seo ne işe yarar sorusunun cevabı verilecek olursa eğer özellikle de kullanıcıların arama motorlarında aradıkları bir bilginin en üst sıralarda yer alması amacıyla seo uyumlu makalelerin ya da içeriklerin üretilmesi ve web sitesinin daima güncel tutulmasını sağladığı söylenebilir.

 

Seo Eklentileri;

Premium Yoast seo (Kesinlikle Önerilir),

Seo press Pro (Önerilir),

Rank math,

Semrush, Google keyword planner,

Seo framework,

Monsterinsig

Seo Fiyatları

Seo uygulamalarında gerekli olan Seo faaliyetleri profesyonel bir çatı altında kullanıcılara sunulmaktadır. Firmaların en doğru hedef kitlelerine hızlı bir şekilde erişim sağlamasını kolaylaştırmaktadır.

Google ve bing gibi büyük platformlar ile birlikte Facebook gibi kuvvetli sosyal ağ kullanıcıları konusunda Seo ile web sitelerin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. İlk sayfada çıkması ve orada kalması için bu alanda uzman çalışmalar ile kullanıcılara güvenilir bir altyapı platformu şeklinde hizmetler sağlanmaktadır. Web sitelerinin arama motorlarına uygunluğu ve doğru analiz yöntemleri ile bütün arama motorları için uyumlu bir şekilde gelebilmesi için Seo hizmetleri oldukça önemlidir.

2 adet, 3 adet ve 5 adet anahtar kelime şeklinde farklı farklı olmak üzere 6 adet %100 seo uyumlu makale, 10 adet %100 seo uyumlu makale, 15 adet %100 seo uyumlu makale ile, rekabet gücü yüksek, yükselme garantili, genel Seo stratejileri, içerik analizi, rakip analizi, site içi Seo ayarları, site içinde site içerik paylaşımları, link çalışmaları, anahtar kelime üzerinden PA ve DA değeri yüksek siteler, anahtar kelimelerde yükseliş, garanti blog projeleri, gibi hizmetler  değişkenlik gösteren fiyatlar üzerinden kullanıcılara sağlanmaktadır.

Hacklink Nedir Ve Nasıl Sağlanır?

Seo araçlarının olmazsa olmaz faktörlerinden bir tanesi de hacklinktir. Yaşamış olduğumuz çağda rekabeti sık kullanılan kelimelerle yükseltme amacıyla daha az masraflı hem de kaliteli sitelere erişim bu şekilde sağlanmaktadır. Eklenecek siteler kullanıcıların deyimleri ile çöp site olarak tercih edilmemelidir. Daha Aksine Alexa sıralamasına da alınmalıdır. Bahsi geçen bu faktörler hacklink alınması açısından oldukça önem arz etmektedir. Aksi takdirde cezaya sokulması ihtimali ortaya çıkabilir.

 

Backlink Nedir?

Bir sitenin bir başka siteye aktarmış olduğu ana sayfasında ya da herhangi bir sayfasında Banner ya da metinde backlink bulunması şeklinde değerinin yükselmesi için önemli link sistemidir. Hackling ise bireyin ya da kurumun herhangi bir izni olmadan bir web sitesinden backling  çıkışı yapılması demektir.

 

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Arama motorları, internet sitesine alınmış olan bazı backlinklerin hangi yollar kullanılarak elde edildiğine dikkat etmektedirler. Eğer hile ile alınmış ise güvenilmez olarak değerlendirilen bazı backlinkler bu açıdan internet sitesine zarar verebilir. Backlink alınması esnasında en dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, alınan sitelerin kalitesi ve güvenilirliği ile ilgili olmalıdır. Backlink alınması esnasında mümkün olduğu kadar kalıcı olabilmek için internet sitelerinin backlink alması önem arz etmektedir. Kaliteli bir internet sitesinden ya da bu konuda çok daha trend olan internet uygulamalarından geçici bir şekilde oluşturulan backlink arama motorlarında ve ziyaretçilerin gözünde yükselebilir. Fakat unutulmaması gerekir ki site bağlantısı ortadan kalkarsa ya da kullanıcılar bağlantıyı kaldıracak olursa sitenin itibarı bir anda eski haline geri dönecektir.

Yorum Yap